Hjælp til slægtsforskning

  Skriv email

 Mine svenske aner

 

Mine     danske aner

Tips til slægtsforskning

  Toplisten

Gæstebogen

 Index

Links

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anders Jensen f.  d. Far:  Mor:

Gift med: Karen Pedersdatter (ikke fundet gift) Børn: Peder Andersen

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Min 5*tipoldefar:

Har endnu ikke mange info om Anders. I Kirkebogen for Løgsted er der i 1737, født et uægte barn kaldet Peder , faren er Anders Jensen og moderen er Karen Pedersdatter. Der ses ikke andre med den navnekombination i årene 1735-1740.

Tydning af opslag 184 Ålborg, Slet, Løgsted

Noch same dag døbt ü-ægte barn af Voromstrup kaldet Peder, faderen til same udlagt her v A.. den hr. Anders Jensen Gistrup fange betienten i Løgstør, Moderen Karen Pedersdatter, fadderne, Maren Pedersdatter, Maren Christensdatter, Niels Vandborg, Niels Christensen

 Det passer med at han ikke står i FamilySearch, de har for vane ikke at medtage uægte. Dernæst er Peder Andersen første barn, døbt Karen og der er en søn der hedder Jens. Der er ikke andre børn døbt med navnet Peder Andersen. Jeg afventer en tydning af dåben fra Dis-Forum. Anders kommer fra Gistrup, Fleskum, Ålborg.

Linje:

Anders Jensen/Karen Pedersen "disse aner er ikke 100% sikre"

Peder Andersen

Jørgen Pedersen

Larsine Jørgensdatter

Jørgen Lassen Nielsen

Nielsine Jørgensen Nielsen

Niels Christian Annæus Johannes Sørensen

Karl Anker Lund Sørensen

Grethe Birgitte Lund Sørensen/Aastradsen

Julie Marie Riis Sørensen/John Emil Winberg

Reno Leon Riis Skaritsø